Domowo

Piece kominkowe – czym się charakteryzują?

Jedną z alternatyw dla tradycyjnych kominków są piece kominkowe, które dzisiaj stają się coraz bardziej popularne. Zobacz czym się charakteryzują oraz jakie posiadają wady i zalety.

Dodatkowe źródło ogrzewania w domu może być bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie w okresach przejściowych. Do wyboru mamy tradycyjne kominki oraz piece wolnostojące. Wybór zależy w dużej mierze od tego na jakim efekcie nam zależy. Tradycyjne kominki są bardziej wydajne i mamy możliwość ogrzewania nimi wszystkich pomieszczeń w domu. Piece wolnostojące są tańsze i prostsze w montażu, jednak wykazują się mniejszą sprawnością.

Oprócz tego, piece kominkowe stanowią dodatkowe źródło ciepła, a także nadają wnętrzu stylowego wyglądu. W przeciwieństwie do tradycyjnych kominków nie wymagają skomplikowanego montażu, dlatego możemy zdecydować się na niego nawet po skończonym remoncie. W sklepach znajdziemy wiele różnych rodzajów tego typu pieców. Mogą przybierać one różne kolory oraz kształty, co pozwala dopasować urządzenie do konkretnego typu wnętrza. Decydując się na takie rozwiązanie powinniśmy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii, które pozwolą nam dokonać właściwego wyboru.

Rodzaje pieców kominkowych

Piece kominkowe różnią się między sobą rodzajem materiału, z którego są wykonane. Warto zwrócić na to szczególną uwagę. Zazwyczaj do wyboru mamy piece żeliwne, stalowe oraz kaflowe.

Piece żeliwne charakteryzują się dużą wytrzymałością oraz wydajnością. Materiał wolno się nagrzewa, lecz kiedy już osiągnie wysoką temperaturę utrzymuje ją bardzo długo, nawet po wygaśnięciu w piecu. Poza tym ciepło dobrze rozchodzi się po pomieszczeniu. To z kolei przekłada się na wydajność urządzenia – zużywane jest znacznie mniej opału. Spaliny w piecu żeliwnym mogą być odprowadzane od tyłu, z góry czy od boku.

Innym rodzajem są piece stalowe. Posiadają one znacznie cieńsze ściany, co sprawia, że ciepło nie jest tak długo utrzymywane po wygaśnięciu paleniska. Z drugiej strony, piec bardzo szybko się nagrzewa i w momencie palenia oddaje wiele ciepła do otoczenia. Stalowe konstrukcje są o wiele lżejsze i mniej masywne.

Możemy zdecydować się także na piece kaflowe. Kiedyś stanowiły główne źródło ogrzewania w domu. Dzisiaj na nowo pojawiają się w niektórych domach, oczywiście w nieco odmienionych wydaniach. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów, które pozwalają na jak największą wydajność. Do tego stanowią doskonałą ozdobę poszczególnych wnętrz.

Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na noc moc grzewczą jaką może osiągnąć dane urządzenie. Wiele oczywiście zależy od naszych oczekiwań oraz możliwości. Ważne jest także to czym zamierzamy palić w kominku. Sprawność spalania będzie zależała od użytego opału oraz od rodzaju pieca kominkowego.

Nie zapominajmy o szczegółach dotyczących montażu oraz przewodów kominowych. Musimy zadbać o właściwie dostosowane elementy, aby urządzenie działało bez problemów. Powinniśmy także zabezpieczyć miejsce, w którym będzie ustawiony piec.

https://www.szalonymax.pl/Sprawdź piece i kominki dostępne w ofercie sklepu internetowego Szalony Max – dowiedz się więcej!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *