Finanse z biznesem

O czym warto wiedzieć zanim zdecydujesz się na franczyzę?

Franczyza to świetny sposób na otwarcie własnego biznesu. Zanim jednak podejmiemy taką decyzję powinniśmy dobrze zapoznać się ze wszelkimi szczegółami. Jak prawidłowo prowadzić biznes oparty na franczyzie? O czym należy wiedzieć?

Działalność jaką jest franczyza polega na współpracy pomiędzy dwoma niezależnymi od siebie podmiotami: franczyzodawcą i franczyzobiorcą. Jedna ze stron daje sprawdzony pomysł na biznes, wsparcie, wiedzę oraz szkolenia, druga natomiast prowadzi własne przedsiębiorstwo oparte na wytycznych zawartych w umowie. Franczyzodawca udziela biorcy licencje na posługiwanie się rozpoznawalną marką. Obie strony są zobowiązane do przestrzegania obowiązków zawartych w umowie.

Przed podjęciem decyzji o współpracy na zasadzie franczyzy warto odpowiednio wszystko przemyśleć. Tyczy się to zarówno osoby, która chce zostać franczyzodawcą, jak i tych, którzy chcą zostać biorcami licencji. Wiążą się z tym różnego rodzaju opłaty oraz odpowiedzialność za taki sposób prowadzenia biznesu. Potencjalny franczyzodawca musi posiadać wiedzę oraz spore doświadczenie w zakresie prowadzenia własnej działalności, które następnie zostaje przekazywane przyszłym franczobiorcom. Druga strona również musi znać zasady działania tego typu systemu. Warto zatem sprawdzić czy rzeczywiście nadajemy się do prowadzenia biznesu w taki sposób.

Kiedy można zostać franczyzobiorcą?

Franczyzobiorcą może zostać każdy. Każdy, kto odpowiednio się do tego przygotuje. Istotne mogą okazać się również niektóre cechy charakteru, które z pewnością usprawnią i pomogą w prowadzeniu tego typu działalności. Przede wszystkim warto wiedzieć, że przed przystąpieniem do sieci franczyzowej należy założyć własną działalność gospodarczą. Cechy charakteru, które mogą się przydać to m.in. przedsiębiorczość, kreatywność oraz dobra organizacja pracy czy umiejętność zarządzania. Bardzo ważna jest również dyscyplina finansowa prowadzonej działalności. Warto pamiętać, że to franczyzobiorca jest odpowiedzialny za swój punkt usługowy lub dystrybucyjny.

Aby podjąć współpracę z franczyzodawcą niezbędne będą również środki finansowe. Działalność w ramach franczyzy wiąże się różnego rodzaju opłatami. Co prawda, ponoszone są mniejsze koszty niż w przypadku zakładania własnej, indywidualnej firmy. Środki potrzebne na rozpoczęcie działalności w ramach franczyzy będą różne, w zależności od danej branży. Oprócz opłaty wstępnej, franczyzobiorca musi wziąć po uwagę również inne opłaty związane z bieżącą działalnością.

Jak przygotować się do rozmowy?

Spotykając się z przyszłym franczyzodawcą powinniśmy dopytać o wszelkie szczegóły związane z działalnością przedsiębiorstwa. Przede wszystkim obchodzić nas będzie umowa, w której powinny znaleźć sie wszelkie niezbędne informacje na ten temat. Nie podejmujmy decyzji zbyt pochopnie, przeanalizujemy wszystkie za i przeciw. Jeśli istnieje taka możliwość, to skontaktujmy się z innymi franczyzobiorcami, którzy działają w tej lub innej sieci franczyzowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *